2. desember 2015 – og tidenes første butikk på Aglo åpna dørene for aller første gang. Rød snor må vite, og med rektor Thomas Mo som som «rød-snor-klipper».
Med seg på snorklippinga fikk rektor SES-lærer og «skap-butikk-ekspeditør», Kine Kari-Anne Dybwad.
Det er SES vg1 – Service og samferdsel – som står bak butikkprosjektet Mercy Ships Shop. Navnet Mercy Ships Shop, henger selvsagt sammen med bistandsprosjektet vårt Mercy Ships.

Ingen tvil, Aglo-shoppig er trivelig. Sjekk bare Margrethe og Malla. I støtet!
Butikken vår er en typisk bruktbutikk. Med andre ord; her er det faktisk muligheter til å gå skaffe seg go’biter til en relativt billig penge.
Rektor Thomas Mo syntes naturlig nok det var gjevt å få klippe snora.
– Det er mye i dette prosjektet som er viktig. Elevene får drive med skolearbeid på en ny og alternativ måte, samtidig som vi støtter skolens nye bistandsprosjekt med penger. Flott, sa Thomas og signaliserte at han var klar for shopping.
Butikken, sentralt plassert i Rødstua ved innkjørselen til Aglo, rommer egentlig mye rart. Bøker, klær, kopper, fat, pynteting, lamper etc. etc. Vi anbefaller nesten at du sjekker utvalget selv.
Åpningstidene er foreløpig litt tilfeldig, men stikker du innom møter du neppe ei stengt dør uansett når du kommer… i skoletida.
Men hver mandag 11.00-13.00 er butikken garantert åpen!
Flere av vg1-elevene våre på SES kommer trolig til å satse på en karriere i butikk. Her får de med andre ord en unik mulighet til å trene og skaffe seg kompetanse i det faget.

Rektor Thomas i shoppemodus hos Vg1-elevene Tonje Lefstad Myhre (t.v.) og Maiken Jeanette Thanem
Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt
«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»
Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?
Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.
17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.
Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.
Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.
Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»
Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.
Bilder av Siri Fagerbakke