Hvordan mestre livet

Livsmestring. En hel dag med livsmestring. Hvordan takle hverdagen, og helga forsåvidt, på en best mulig måte? For DEG og for ANDRE.  Tirsdag 19. oktober på Aglo. Hele dagen. Oppstart til vanlig tid klokka 08:40.

Temadagen rett etter høstferien tar utgangspunkt i den mye omtalte Fagfornyelsen i skolen. Der fikk skolene klar beskjed om at undervisningen skal bygges rundt tre tverrfaglige elementer.

  • folkehelse og livsmestring
  • demokrati og medborgerskap
  • bærekraftig utvikling.

Element nummer en ble dermed utfordringen miljøteamet vårt fikk å jobbe med. Teamets leder, Lars Tore Strand, forteller følgende om bakgrunnet for temaet til hjemmesida:

Lars Tore Strand sammen med Charlotte Tonning fra politiet på fjorårets Livsmestringsdag

– Folkehelse og livsmestring dukka jo opp som ett av tre tverrfaglige fag i den overordnede delen av læreplanverket. Miljøteamet ble spurt om de kunne stå for planlegginga av en slik dag, og vi tok selvfølgelig utfordringen, sier Lars Tore.

– Målet med Livsmestringsdagen på Aglo er å gi elevene en litt bedre forståelse av hva som kan gi bedre psykisk og fysisk helse, samt å forsøke å bevisstgjøre dem i forhold til det å ta ansvarlige livsvalg, sier Lars Tore Strand

Her er noe av de vi kan vente oss tirsdag.

Ungdomskontakten skal ha en bolk hvor tema vil være rusbruk. Her vil det bli forsøkt å ha en åpen dialog mellom elevene og de som stiller fra Ungdomskontakten. De har visstnok tenkt å benytte en interaktiv ordsky hvor utsagn fra elevene vil bli løftet fram og diskutert.

Skolens gymseksjon vil ha en bolk hvor tema er viktigheten av å inneha en god fysisk helse. Mye tyder på at det blir en del bevegelse også 🙂

Leif Eggen fra NAV vil snakke litt om temaet mestringsstrategier. I tillegg vil han presentere resultatene fra UngHUNT-undersøkelsen(https://www.ntnu.no/hunt/unghunt).

Politiet vil ha et opplegg om hva deres oppgave i samfunnet er, samt hva som forventes av oss alle for at samfunnet skal fungere best mulig.

 

Hele programmet finner du her. Det er viktig at alle er på plassene sine til både rett tid og ikke minst på rett sted.

 

kl. 08:40  Oppmøte i klasserommene. Elevene får frukt.

kl. 09:15  AF/PB og HO: møter i auditoriet. Politiet har et opplegg.

SES, TIF, BYGG, HDP: møter i gymsal, evt. ute hvis fint vær. Gymseksjonen har et opplegg omkring temaet fysisk helse.

kl.10:00  Pause

kl.10:15  SES, TIF, BYGG, HDP: møter i auditoriet. Politiet har et opplegg.

AF/PB og HO: møter i gymsal, evt. ute hvis fint vær. Gymseksjonen har et opplegg omkring fysisk helse.

kl. 11:00  Pause

kl. 11:15  SES, TIF, BYGG, HDP: «30 om dagen» (Ansvar: Lærer som har timen, lunsjen flyttes)

AF/PB og HO: Lunsj

kl. 11:45  SES, TIF, BYGG, HDP: Lunsj

AF/PB og HO: «30 om dagen» (Ansvar: Lærer som følger timen)

kl. 12:15  Pause

kl. 12:30  AF/PB og HO: møter i auditoriet. Leif Eggen fra NAV

SES, TIF, BYGG, HDP/FBIE: møter i gymsal. Ungdomskontakten har opplegg omkring rus.

kl. 13:15  Pause

kl. 13:30  SES, TIF, BYGG, HDP/FBIE: møter i auditoriet. Leif Eggen fra NAV.

AF/PB og HO: møter i gymsal. Ungdomskontakten har opplegg omkring rus.

kl. 14:15  Pause

kl. 14:30  Oppmøte i egne klasserom for avslutning av dagen.

De fleste holdt takten i fjor, men ikke alle…

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster
🌸Eventyrskogen🌸 Takk @kvislabakkenskole for et kjempespennende oppdrag! På fredag ble Eventyrskogen offisielt åpnet med brask og bram. Prosjektet har vg1 FBIE på Aglo vgs, jobbet med siden nyåret. Kvislabakken skole ønsket seg et sansestimulerende som som innbyr til ro og lærelyst,  og vi håper at Eventyrskogen innfrir🌳🌲🌼🌸🦋🐝🦉📚 

#aglo #aglovgs #kvislabakkenskole #fbie #aglofbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign #interiør #eksponeringsdesign #stjørdalkommune @aglo_fbie @aglovgs
Gratulerer med dagen!🇧🇻🥰Hilsen elever og lærere på Villa Form❤️ Takk for oppdraget, Skatval 17.mai-komité!!

#aglo #aglovgs #aglofbie #17mai #17maikrans #krans #fbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign @aglo_fbie @aglovgs
For ei produktiv, kreativ, bærekraftig og artig uke vi har hatt Villa Form🌞🤩🦸‍♀️. 
@aglo_fbie #aglofbie #aglovgs #bærekraftig #kvislabakkenskole #innovasjon #vikansgartneri
Følg oss