Bærekraft – også i havet

Vi har nettopp hatt besøk av en gruppe 1. års masterstudenter fra NTNU. De studerer et fag som heter «Eksperter i teams». Gruppen jobber med temaet An Ocean for all: ocean literacy for sustainability (et hav for alle – havkunnskap og bærekraft). Og her kommer altså Aglo vgs. etter hvert inn i bildet.

Gruppa som besøkte oss var en svært sammensatt gruppe. Deltakerne kommer fra mange ulike deler av verden, og de går på høyst ulike studieretninger. Akvakultur, marinteknologi, molekylbiologi og informatikk…., blant annet.

På Aglo er det meningen at gruppa skal lage et opplegg til bærekraftsuka som vi skal ha på skolen siste uka i april.

Bærekraftig utvikling er som de fleste vet et av tre tverrfaglige temaene vi har i skolen. De to andre er folkehelse og livsmestring samt demokrati og medborgerskap. Gruppa kommer om ikke lenge tilbake på et nytt besøk for å teste ut aktivitetene de nå planlegger for elevene våre. Med andre ord; vi gleder oss til det som skal skje på skolen om et par måneders tid.

Dagen på Aglo ble brukt til å bli kjent med skolen og ikke minst nærområdet vårt. Vi tok turen til kaia på Langstein, Håmmårsbukta friluftsområde og til slutt Steinvikholmen.

Flere av deltakerne er også aktive i organisasjonen Passion for Ocean (Lidenskap for havet) . Dette er en organisasjon med et sterkt fokus på havet. Gjennom holdningsarbeid, kunnskapsutvikling og aktiviteter ønsker de å bidra til å løse havets mange utfordringer. Og de vil ha skoleelever med på laget.

Som de selv skriver på hjemmesida si: «Passion for Ocean er en folkebevegelse som jobber for at alle skal finne sin grunn til å digge havet, ta bedre vare på det, og vite hvordan.»

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster