4 stk. boder – ferdig levert

Vinter/vår-prosjektet til Vg1 Bygg er ferdig og avslutta. Fire stk redskapsboder ble fredag levert til et borettslag i Øverlands gate i Stjørdal sentrum.

Overleveringa med trailer og det hele fra Aglo langs E6 og opp i sentrum, er et lite høydepunkt for bygggutta/jentene. Det er også blitt en rutine. Det er tredje året vi leverer slike boder til dette borettslaget, og tilsammen altså 12 boder som tilsammen er inndelt i 30 småboder.

Totalt er kostnaden på de fire bodene som ble levert fredag ca. 100 000 kroner. Da er arbeidspenger ikke med siden dette er et skole/elev-prosjekt. Med andre ord; dette er et godt kjøp.

Bygglærer Svein Hodne forteller til aglo.no at Vg1-elevene våre har jobbet med dette prosjektet siden januar.

– Elevene våre har gjort en svært god jobb. De har lært mye, og nå får de også se resultatet av arbeidet sitt. Jeg er kjempefornøyd, sier altså Svein.

For gutta/jentene på Vg1 Bygg er dette en smak på det som forhåpentligvis blir en framtidig yrkeskarriere. Å lære teori i et klasserom er spennende nok, men å levere en produsert ordre på denne måten er litt mer enn gjevt. Det er en super bekreftelse på at praktlsk arbeid er en viktig del av yrkesopplæringa.

 

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster
🌸FBIE-gjengen er kjendiser i bladet! Sjekk ut den flotte artikkelen på bladet.no🌸

 @bladetlokalavis #aglo #aglofbie #aglovgs
#kvislabakkenskole #fbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign #interiør #eksponeringsdesign #stjørdalkommune @aglo_fbie @aglovgs
I dag ble årsutstillingen Kreativ implosjon  åpnet av rektor. 
Det er elever ved Vg1 Håndverk, design og produktutvikling og Vg2 Søm og tekstilhåndverk som stiller ut produktene sine.
Utstillingen vil stå frem til 17. juni
Følg oss
This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.