Vil ha flere Blå Kors-skoler

Blå Kors Norge har søkt Utdanningsdirektoratet om å få starte videregående skoler i Grimstad og Skien. Mulig oppstart er høsten 2020. Blå Kors driver fra før fire videregående skoler i landet.

Det er Blå Kors Norge som skriver dette på sine hjemmesider i dag.

Av dagens fire Blå Kors-skoler er Aglo vgs. den klart største.

Blå Kors har lang erfaring med å drive skoler for elever som trenger ekstra ressurser og sterkere individuell tilrettelegging. I dag driver Blå Kors Norge tre og Stiftelsen Blå Kors Fredrikstad én videregående skole. Skolene ble alle etablert som yrkesskoletilbud for rusmisbrukere. Etter hvert har skolene fått en helt annen elevgruppe og tilbyr i dag videregående opplæring til de fleste elevgruppene.

– Stort fravær, kunnskapshull, dårlige erfaringer fra tidligere skolegang, lærevansker, angst og ulike lettere psykiske lidelser kan være eksempel på utfordringer, forklarer direktør Solveig Mjølsnes i Blå Kors Divisjon Opplæring. Hun fortsetter: – Blå Kors ønsker å være et supplement til den offentlige skolen. Vi ønsker å være en god samarbeidspartner for andre videregående skoler i området og for fylkeskommunene der skolene ligger. Større lærertetthet, høy fagkompetanse og sosial og helsefaglig støtte rundt den enkelte elev preger en Blå Kors-skole.

Divisjonsdirektør i Blå Kors divisjon opplæring, Solveig Mjølsnes. FOTO: Steinar Glimsdal

Mjølsnes understreker at Blå Kors ser skoledrift som et arbeid i tråd med god Blå Kors-tradisjon:
– Blå Kors ser skole som et viktig satsningsområde for å redusere forskjellene i samfunnet, sier hun.

Ved begge de planlagte skolene vil det være tilbud om opplæring i Helse og oppvekst, Bygg- og anleggsteknikk og Salg, service og reiseliv. I tillegg tilbys påbygging til generell studiekompetanse for yrkesfaglige utdanningsprogram.

Det er konkret søkt om å få starte videregående skoler i Grimstad og i Skien. Elevtallet kommer til å ligge på rundt 100–110. Eksakt lokalisering er ikke avklart enda. Utdanningsdirektoratet behandler hele 38 søknader om å starte friskoler i denne omgang. Av disse er det 28 grunnskoler og 10 videregående skoler. Søkerne får svar innen 1. februar 2020.

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster
🌸FBIE-gjengen er kjendiser i bladet! Sjekk ut den flotte artikkelen på bladet.no🌸

 @bladetlokalavis #aglo #aglofbie #aglovgs
#kvislabakkenskole #fbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign #interiør #eksponeringsdesign #stjørdalkommune @aglo_fbie @aglovgs
I dag ble årsutstillingen Kreativ implosjon  åpnet av rektor. 
Det er elever ved Vg1 Håndverk, design og produktutvikling og Vg2 Søm og tekstilhåndverk som stiller ut produktene sine.
Utstillingen vil stå frem til 17. juni
Følg oss