Berlin-tur gav ettertanke

Aglo-ansatte på Berlin-tur sist uke fikk god grunn til å tenke. Vi sykla langs det som var restene av Berlin-muren, og vi besøkte en av de verste konsentrasjonsleirene under krigen, Sachsenhausen. Blant annet…

Bildet over er fra den jødiske minnelunden midt i Berlin.

 

På en minnelund var det bilder av alle som mistet livet i forbindelse med fluktforsøk over den beryktede muren. To av bildene preget oss.

Det første bildet var av en av murens aller første ofre. Plutselig dukket en mann opp foran oss. Etter en stund kunne han fortelle oss at offeret var broren hans.

Bilde nummer to var av ett av de siste ofrene. Rundt bildet var det friske blomster. Vi forstod ikke hvorfor før vi sjekka fødselsdatoen hans.

Rene Gross født 01.05.1964. Han døde 22 år gammel. Vi var på minnesmerket den dagen han ville fylt 50 år.

Mannen til høyre ville fylt 50 år 1. mai 2014. Han ble bare noen og tjue år… Murens historie i vår egen samtid skremte oss

I fangeleiren Sachsenhausen døde mer enn 100 000 mennesker i løpet av krigsårene. Vi kunne føle den triste atmosfæren da vi vandret rundt på det store området.

«Du må ikke sove», skrev forfatteren Arnulf Øverland i 1937. Nei, vi har ikke råd til det…

34 ansatte fra skole, barnehager og familiesenter var i Berlin 30. april til 4. mai. Den er faktisk den tiende utenlandsturen vår de siste 16 årene.

Selvsagt sang Aglo «det går et festtog gjennom landet» da vi besøkte den norske ambassaden

Programmet var rikholdig. I tillegg til å oppleve det som skilte vest fra øst og det fryktelige som skjedde under krigen var vi med på blant annet dette:

  • Vi besøkte den norske ambassaden og fikk et innblikk i forholdet mellom våre to land.
  • Vi besøkte den tyske riksdagen – en bygning som har vært gjennom den ene historiske begivenheten etter den andre.
  • Vi spiste mat – til dels mye mat…
  • Vi hadde det artig sammen.

Sachsenhausen anno 2014. Den forteller en viktig historie som ikke skal glemmes.

Aglo-turene har blitt en laaang tradisjon, og det tar neppe lang tid før sparinga til tur nummer elleve er i full gang.

 

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster
🌸FBIE-gjengen er kjendiser i bladet! Sjekk ut den flotte artikkelen på bladet.no🌸

 @bladetlokalavis #aglo #aglofbie #aglovgs
#kvislabakkenskole #fbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign #interiør #eksponeringsdesign #stjørdalkommune @aglo_fbie @aglovgs
I dag ble årsutstillingen Kreativ implosjon  åpnet av rektor. 
Det er elever ved Vg1 Håndverk, design og produktutvikling og Vg2 Søm og tekstilhåndverk som stiller ut produktene sine.
Utstillingen vil stå frem til 17. juni
Følg oss
This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.