Fra Aglo til fagbrev
Fra skolebenken til fast jobb: Tesfit sikret seg drømmejobben

På Aglo videregående skole får elever en praktisk utdanning som gir muligheter i arbeidslivet. En av dem er Tesfit Mogos, som gikk på Aglo fra 2019 til 2021. I dag har han fagbrev i salgsfaget og jobber fast i Rema 1000 – et viktig steg mot målet om å drive sin egen butikk.

Valgte Aglo for å jobbe med salg
Tesfit valgte Aglo etter anbefaling fra venner. Studieretningen Salg, service og reiseliv passet godt, siden han har et ønske om å drive egen butikk.

– Jeg har alltid hatt lyst til å drive min egen Rema 1000-butikk. På Aglo lærte jeg mye om kundebehandling og økonomi, noe som er viktig i denne bransjen, forteller han.

Fra lærling til fast jobb
Målet hans var å få gode karakterer for å sikre seg en lærlingplass. Etter videregående fikk han lærlingplass i Rema 1000, og etter fagprøven ble han fast ansatt.

– Jeg hadde en plan for hva jeg ville, men tiden på Aglo hjalp meg med å håndtere ulike situasjoner på jobb, sier han.

Erfaringer som kommer til nytte
Tesfit ser tilbake på videregående som en viktig periode.

– Jeg lærte mye om kundeservice, og det er noe jeg bruker hver dag, sier han.

Tesfits historie viser hvordan en yrkesfaglig utdanning kan føre rett ut i jobb. På Aglo får du både teori og praksis som gjør deg klar for arbeidslivet.

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster