Ny info om studiestøtte

Hvis du mottar støtte fra Lånekassen vil du få utbetalt det som gjenstår av studiestøtten i løpet av en uke eller to.

Det betyr altså et stort beløp nå i april – og ingenting i mai og juni. Med andre ord; ikke glem de neste månedene når kontoen din fylles opp mer enn vanlig om noen få dager! April-utbetalingen du fordele på en fornuftig måte resten av skoleåret!

Årsaken til denne endringen er den usikre situasjonen grunnet Korona-krisen.

Så har vi de studenter/elever har en deltidsjobb ved siden av studiene, en jobb mange nå har mistet eller er permittert fra. Endingene som nå gjøres er et forsøk fra regjeringen om å hjelpe de studentene som mister forventet inntekt økonomisk.

  • Det vil  bli mulig å søke om et ekstralån på kroner 26 000 i mai måned. 8 000 kroner vil kunne blitt omgjort til stipend hvis du kan dokumentere at du har mistet inntekter på grunn av situasjonen som har oppstått i vår. Lånekassen opplyser at de vil sjekke om den dokumentasjoen du sender inn stemmer.
  • Hvis du IKKE har søkt om lån/stipend i inneværende skoleår kan dette nå gjøres innen 15. april. Altså en måned senere enn vanlig. Men altså frist allerede i midten av neste uke.
  • Tiltakene innebærer også at Lånekassen fjerner inntekstbegrensningene for enkelte grupper av elever/studenter. Det kan være de som har fått ekstra arbeid innenfor helse- og omsorgssektoren.

Det er svært viktig å følge med på nye oppdateringer på hjemmesidene til Lånekassen. Der finner du svar på det meste. Er du usikker kan du også be om hjelp her på skolen.

Klikk på bildet under så kommer du rett til Lånekassens hjemmeside.

Eventyrskogen – et samarbeidsprosjekt

«Vi har ei bru mellom to bygg som er trist og grå»

Slik startet e-posten fra fagleder Ingri Støversten ved Kvislabakken skole. En enkel henvendelse – men med et stort potensial. Ønsket var klart: Å gjøre gangbrua mellom skolebyggene til noe mer enn bare en praktisk gjennomgang. Hva med farger, mønstre, kanskje et eventyrtema?

Oppdraget gikk til FBIE-elevene på vg1 ved Aglo videregående skole, og slik beskrev lærerne Siri Fagerbakke og Tone Fiskvik Hammer oppgaven for sine elever: Vi skal skape et miljø som stimulerer sansene, gir ro og vekker lærelyst. Et sted elevene på Kvislabakken skole kan gå gjennom og faktisk oppleve. Et kreativt samarbeid på tvers – mellom elever i barneskole og videregående, og mellom idé og gjennomføring.

17. januar møttes elevene fra Aglo og Kvislabakken for første gang. Et lite rom ble fylt med idémyldring, moodboards, skisser og begeistring. 2.- og 7.-klassingene kom med forslag og innspill – og elevene våre tok dem med tilbake til klasserommet.

Gjennom hele våren har FBIE-elevene jobbet iherdig. De har lært å holde møter med oppdragsgiver, følge budsjett, samarbeide i grupper og utvikle løsninger sammen. De har snekret, sydd, tegnet, malt og ikke minst – skapt. Små kirsebærblomster ble laget i fellesskap med 7. trinn, mens 2. trinn bisto i produksjonen av lodne humler. Resultatet ble et helt nytt rom – fylt av farger, liv og fantasi.

Fredag 23. mai ble prosjektet offisielt åpnet med snorklipping og taler. Etter en demokratisk avstemning blant elevene på Kvislabakken fikk gangbrua sitt nye navn: Eventyrskogen. Navnet ble høytidelig avslørt av elevrådet, før Rune Larsen klippet den røde snora og markerte åpningen.

Det har vært et lærerikt prosjekt med både humper og svinger underveis. Men som elevene selv oppsummerte: «Sammen klarer vi å finne en løsning.»

Vi på Aglo FBIE takker for tilliten – og håper det blir flere eventyr i framtida.

Bilder av Siri Fagerbakke

Spørsmål?

Hos oss er det alltid noen som kan bistå deg

Følg oss

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Instagram poster
🌸FBIE-gjengen er kjendiser i bladet! Sjekk ut den flotte artikkelen på bladet.no🌸

 @bladetlokalavis #aglo #aglofbie #aglovgs
#kvislabakkenskole #fbie #frisørblomsterinteriørogeksponeringsdesign #interiør #eksponeringsdesign #stjørdalkommune @aglo_fbie @aglovgs
I dag ble årsutstillingen Kreativ implosjon  åpnet av rektor. 
Det er elever ved Vg1 Håndverk, design og produktutvikling og Vg2 Søm og tekstilhåndverk som stiller ut produktene sine.
Utstillingen vil stå frem til 17. juni
Følg oss